Zatoka Wiedzy – rozwijanie kompetencji ekologicznych społeczeństwa przez edukację

06.05.2024 | Projekty

Z przyjemnością prezentujemy nowy projekt „Zatoka Wiedzy”, który skupia się na rozwijaniu kompetencji ekologicznych społeczeństwa poprzez edukację, dzięki dofinansowaniu ze strony WFOŚiGW! 🌿

Cel Projektu

Celem projektu jest długofalowe działanie w dziedzinie edukacji ekologicznej, kierowanej do młodzieży szkolnej, studentów różnych uczelni wyższych oraz mieszkańców i turystów przebywających nad Zatoką Gdańską. Chcemy podnieść ich świadomość na temat środowiska Morza Bałtyckiego, zagrożeń, ochrony oraz sposobów zrównoważonego korzystania z usług ekosystemowych. Nasze działania przewidziane są na okres 19 miesięcy, od maja 2024 roku do października 2025 roku.

Działania Projektowe

1. Dzień Zrównoważonego Rozwoju w Uniwersytecie Gdańskim. Pragniemy promować idee zrównoważonego rozwoju poprzez inicjowanie projektów
    w ramach Uniwersytetu Gdańskiego. Wydarzenie to ma zasięg ogólnoeuropejski i jest częścią Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju. Skierowane jest
    do uczniów, studentów, pracowników uczelni, przedsiębiorców oraz społeczności lokalnej.
  2. Akademia na Plaży. Ten cykl wykładów i debat, organizowany przez pracowników UG oraz ekspertów zewnętrznych, ma na celu edukację osób wypoczywających na plażach Zatoki Gdańskiej w okresie letnim. Tematyka obejmuje m.in. ochronę środowiska morskiego, zdrowie ekosystemów morskich czy też energetykę nadmorską.
  3. Ichtiologia Morza. Realizowany przez Stację Morską WOiG UG praktyczny kurs ma na celu zapoznanie uczestników z biologią i ekologią ichtiofauny Bałtyku oraz metodami jej badania. Zajęcia praktyczne odbywać się będą w przybrzeżnej strefie Zatoki Gdańskiej, umożliwiając uczestnikom bezpośrednie wykorzystanie zdobytej wiedzy.

Zalety Projektu

• Interdyscyplinarność i zaangażowanie kilku wydziałów UG.
  • Włączenie kół naukowych zainteresowanych problematyką środowiskową.
  • Wykorzystanie doświadczenia UG w obszarze edukacji ekologicznej.
  • Promocja ciekawej i praktycznej wiedzy w połączeniu z identyfikacją atrakcyjnych miejsc na mapie województwa pomorskiego.

Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu w wysokości 80 000 zł jesteśmy gotowi wprowadzić te pomysły w życie! Projektem po stronie UG kieruje dr Magdalena Markiewicz, koordynując prace realizowane przez Wydział Ekonomiczny, Wydział Chemii, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Oceanografii i Geografii oraz Stację Morską im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu.

Przekształcamy wiedzę w działanie, inspirując społeczność do zrównoważonego rozwoju naszej przepięknej okolicy nad Zatoką Gdańską! 🌊

Biuro Wsparcia Przygotowania Projektów – Inkubator Projektowy