Informacja o nowo dofinansowanym Projekcie w ramach HORIZON-MSCA-2023-SE-01-01 — MSCA Staff Exchanges 2023

04.06.2024 | Projekty

Tytuł projektu: (C)ombinatorial (O)ptimisation for (V)ersatile Applications to (E)merging u(R)ban problems (COVER)

Opis projektu: Projekt skupia się na wykorzystaniu optymalizacji kombinatorycznej i metod badań operacyjnych, aby pomóc zachować zasady zrównoważonego rozwoju i poprawić jakość życia ludzi w obliczu rosnącej populacji miejskiej. Chociaż wyzwania stojące przed miastami i ich mieszkańcami różnią się w zależności od położenia geograficznego, konsorcjum COVER zajmie się koncepcją „miasta 15 minut”, strategią urbanistyczną, której celem jest zapewnienie najbardziej podstawowych usług i codziennych potrzeb, w tym pracy, zakupów do edukacji, zdrowia i rekreacji można wygodnie dotrzeć z dowolnego miejsca w mieście w nie więcej niż 15 minut; problemy związane z zarządzaniem po katastrofie, takie jak reagowanie w sytuacjach kryzysowych i akcje ratownicze oraz optymalne strategie ewakuacji dla obszarów narażonych na klęski żywiołowe, takie jak powodzie i trzęsienia ziemi; problemy badawcze, których celem jest określenie optymalnego rozmieszczenia obiektów takich jak fabryki/magazyny/szkoły/szpitale/schroniska w oparciu o wymagania geograficzne, koszty obiektów i odległości transportowe; oraz problemy związane z zarządzaniem ruchem, które są niezbędne dla zrównoważonego życia w miastach.

Podczas gdy rosnąca populacja miejska podkreśla potrzebę optymalizacji we wszystkich obszarach planowania urbanistycznego, badania naukowe, szczególnie w naukach podstawowych, często są oderwane od bezpośrednich zastosowań praktycznych. Celem tego konsorcjum jest stworzenie platformy ekspertów z komplementarnych dziedzin optymalizacji kombinatorycznej, takich jak programowanie liczb całkowitych, teoria grafów strukturalnych, badania operacyjne i optymalizacja sieci, uzupełnionej o samorządy lokalne, które na co dzień rozwiązują problemy społeczności lokalnych oraz firmy informatyczne, które często wykorzystują w swoich rozwiązaniach kombinatoryczne metody optymalizacji. Tym samym prace naukowe w konsorcjum COVER wypełnią lukę pomiędzy teorią a praktyką w zakresie problemów urbanizacji.

Partnerzy projektu: Celem działania MSCA-SE jest promocja międzynarodowych, międzysektorowych i interdyscyplinarnych badań poprzez transfer wiedzy, który umożliwia mobilność kadry. W tym kontekście konsorcjum COVER składa się z 15 instytucji i 48 badaczy z 6 krajów. W skład konsorcjum wchodzą następujące uczelnie, firmy prywatne i samorząd lokalny: Turcja: Uniwersytet Techniczny Gebze (lider projektu), Uniwersytet Boğaziçi, Optiyol Karar Destek Teknolojileri A.Ş.; Polska: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, CityBike Poland, JIT Team Sp. z o.o, Obszar Metropolitarny Gdańsk-Gdynia-Sopot; Szwajcaria: Uniwersytet we Fryburgu; Hiszpania: Uniwersytet w A Coruna, Uniwersytet w Kadyksie; Słowenia: Uniwersytet w Mariborze, Uniwersytet Primorska; Republika Południowej Afryki: , Uniwersytet w Stellenbosch i Uniwersytet w Pretorii.

Cele projektu:

• Identyfikacja lokalnych problemów miejskich: Każdy partner projektu zidentyfikuje problemy w swoim mieście, które mogą być rozwiązane za pomocą metod optymalizacji kombinatorycznej.
  • Współpraca międzynarodowa: Wymiana wiedzy i doświadczeń między partnerami, zarówno w sektorze akademickim, jak i przemysłowym.
  • Rozwój młodych naukowców: Edukacja i zaangażowanie młodych badaczy w międzynarodowe projekty badawcze.
  • Tworzenie prototypu bazy danych „HOUSE OF PROBLEMS”: Baza modeli matematycznych dla identyfikowanych problemów, ułatwiająca naukowcom dostęp do problemów związanych z ich tematyką badawczą.

Innowacyjność: Projekt wyróżnia się podejściem międzysektorowym i interdyscyplinarnym, łącząc matematykę, informatykę i inżynierię komputerową. Dąży do zbliżenia nauki do realnych aplikacji, przyczyniając się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

Dlaczego warto współpracować? Synergia wynikająca z połączenia wiedzy teoretycznej i praktycznej partnerów projektu pozwala na kompleksowe podejście do problemów miejskich. Współpraca ta przynosi różnorodność doświadczeń, co ma pozytywny wpływ na jakość badań i identyfikację problemów.

Zapraszamy do śledzenia postępów projektu i uczestnictwa w wydarzeniach, które będą ogłaszane na stronie internetowej projektu oraz w mediach społecznościowych.

Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu w wysokości 395 600.00 EUR, z czego 55 200 euro przypada na Uniwersytet Gdański, jesteśmy gotowi wprowadzić te pomysły w życie! Projektem po stronie UG kieruje dr Hanna Furmańczyk z Zakładu Optymalizacji Kombinatorycznej, Instytutu Informatyki, Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki.