Nowy Projekt w ramach Programu LIFE: LIFE for Dunes PL

19.06.2024 | Projekty

Z radością informujemy o nowo dofinansowanym projekcie „LIFE for Dunes PL”, realizowanym w ramach programu LIFE. Celem projektu jest ochrona i renaturyzacja nadmorskich siedlisk wydmowych oraz przeprowadzenie badań naukowych, które stanowią fundament dla efektywnego zarządzania strefą brzegową Bałtyku.

Siedliska nadmorskich wydm, będące dominującym typem ekosystemów wybrzeża południowego Bałtyku, są obecnie zagrożone zanikaniem na skutek odziaływania szeregu czynników antropogenicznych, a ich stan zachowania jest zły. W efekcie perspektywy ich ochrony są niekorzystne.

W projekcie uwzględniono nieleśne siedliska wydmowe uznane za cenne przyrodniczo na mocy Dyrektywy Siedliskowej UE 92/43/EWG (kody siedlisk: 2110 – inicjalne stadia nadmorskich wydm białych, 2120 – nadmorskie wydmy białe, 2130 – nadmorskie wydmy szare, 2140 – nadmorskie wrzosowiska bażynowe). Dwa spośród wymienionych typów siedlisk: 2130 i 2140, są siedliskami priorytetowymi.

Zagrożenia dla Siedlisk Wydmowych

Główne zagrożenia dla nieleśnych siedlisk przyrodniczych piaszczystego wybrzeża to:

1. Rozprzestrzenianie się gatunków obcych geograficznie.
  2. Zalesianie wydm nadmorskich, prowadzące do przyspieszenia sukcesji roślinności w kierunku zbiorowisk borowych.
  3. Destabilizacja wydm spowodowana presją turystyczną.
  4. Zjawiska geograficzno-fizyczne, w tym zmiany klimatyczne.

Obszar Realizacji Projektu

Projekt obejmuje fragmenty wybrzeża Morza Bałtyckiego w Polsce, Niemczech i na Litwie, chronione w ramach sieci Natura 2000. Są one częścią następujących specjalnych obszarów ochrony: PLH220023 Ostoja Słowińska, PLH220018 Mierzeja Sarbska, PLH220003 Białogóra, PLH220021 Piaśnickie Łąki, PLH220032 Zatoka Pucka i Półwysep Helski, PLH280007 Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana, LTKNER0005 Kuršių nerija, LTKLA0009 Pajūrio kopos oraz DE1544302 Westrügensche Boddenlandschaft Mit Hiddensee.

Działania Projektowe

W ramach projektu zaplanowano szereg działań, w tym:

1. Usuwanie gatunków inwazyjnych (WP2).
  2. Tworzenie stref ekotonowych poprzez selektywne usuwanie drzew (WP2).
  3. Analiza lokalnych procesów geomorfologicznych i ich wpływu na wydmy w celu zaplanowania i wdrożenia skuteczniejszych metod ochrony siedlisk wydmowych (WP3).
  4. Upowszechnienie dobrych praktyk zarządzania strefą brzegową (WP4).
  5. Działania edukacyjne dla różnych grup społecznych, w tym organizacja warsztatów, wykładów, imprez plenerowych i tworzenie materiałów edukacyjnych (WP4).

Dofinansowanie i Współpraca

Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu w wysokości 8 645 377,00 EUR, z czego 3 626 652,00 EUR przypada na Uniwersytet Gdański, jesteśmy gotowi wdrożyć nasze plany. Projektem po stronie UG kieruje Pani dr Magdalena Lazarus z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody, Wydziału Biologii.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia postępów projektu i poszerzania naszej wiedzy na temat tego, jak razem możemy chronić nasze cenne wydmy!

Biuro Wsparcia Przygotowania Projektów – Inkubator Projektowy