Nowy Projekt w ramach Programu Horizon Europe!

24.06.2024 | Projekty

MAGnituDe: Migration, Affective Geopolitics, and European Democracy in Times of Military Conflicts / Migracje, geopolityka afektywna i demokracja europejska w czasach konfliktów zbrojnych

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie wywołała bezprecedensowy poziom przymusowych przesiedleń do Unii Europejskiej (UE) i krajów sąsiadujących z UE. Od listopada 2023 r. w Europie przebywa prawie sześć milionów ukraińskich uchodźców. Chociaż Ukraińcom szybko zaoferowano status tymczasowej ochrony, obecnie nie jest pewne, jaki status zostanie im przyznany później. Jednak wiele przymusowo przesiedlonych osób planuje pozostać w UE nawet po zakończeniu wojny.

Projekt MAGnituDe bada konsekwencje masowych przesiedleń ludności w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę dla europejskiej demokracji i przedstawia oparte na dowodach strategie zwalczania negatywnych trendów, takich jak rosnące antagonizmy społeczne i fragmentacja tożsamości.

MAGnituDe analizuje:

  1. W jaki sposób wojna Rosji w Ukrainie i trauma z nią związana kształtują codzienne spotkania osób przymusowo przesiedlonych z instytucjami państwowymi, innymi migrantami i społeczeństwami państw przyjmujących.
  2. Jaką rolę odgrywają takie spotkania w powstawaniu zarówno nowych konfliktów społecznych, jak i nowych społeczności oraz jakie tożsamości są wspierane przez te procesy.
  3. W jaki sposób te spotkania wpływają na zaufanie osób przymusowo przesiedlonych do demokracji państw przyjmujących i zaangażowanie w praktyki demokratyczne.
  4. Jakie narzędzia, polityki i ramy pomagają zapobiegać alienacji społecznej i fragmentacji tożsamości wśród osób przymusowo przesiedlonych oraz wspierają ich poczucie przynależności i uczestnictwa w demokratycznych procesach i społeczeństwach.

Aby utrzymać zrównoważony wpływ projektu, który będzie wykraczał poza jego cykl życia, strategia oddziaływania projektu skierowana jest nie tylko do migrantów, ale także do społeczeństwa obywatelskiego, decydentów, osób wdrażających polityki, dziennikarzy i badaczy. Projekt analizuje społeczne konsekwencje rosyjskiej wojny w Ukrainie dla społeczeństw europejskich i sugeruje środki mające na celu przezwyciężenie zaostrzających się antagonizmów społecznych i fragmentacji tożsamości oraz poprawę zaufania do instytucji demokratycznych.

MAGnituDe zapewnia także lepsze zrozumienie interakcji między migracją a innymi obszarami polityki (edukacja, mieszkalnictwo, praca), a dzięki temu przyczynia się do powstania opartych na dowodach strategii zarządzania migracją związaną z wojną i integracji osób przymusowo przesiedlonych w społeczeństwach europejskich. W ten sposób projekt MAGnituDe przyczynia się do realizacji kluczowego strategicznego kierunku programu Horyzont Europa 2021–2024, jakim jest „tworzenie bardziej odpornego, integracyjnego i demokratycznego społeczeństwa europejskiego, przygotowanego i reagującego na zagrożenia i katastrofy”.

Dofinansowanie i Współpraca

Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu w wysokości 3 000 000 EUR, z czego 149 871 EUR przypada na Uniwersytet Gdański, jesteśmy gotowi wdrożyć nasze plany. Projektem po stronie UG kieruje Pani dr Marta Grzechnik z Wydziału Filologicznego. W projekt po stronie UG zaangażowane są także dr Elżbieta Czapka i dr hab. Maja Grabkowska z Wydziału Nauk Społecznych.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia postępów projektu i poszerzania naszej wiedzy na temat tego, jak razem możemy chronić europejską demokrację i wspierać osoby przymusowo przesiedlone!

Biuro Wsparcia Przygotowania Projektów – Inkubator Projektowy