Nowo dofinansowany projekt: SUSTAINABLE TRANSITIONS. ACTION RESEARCH AND TRAINING IN URBAN PERSPECTIVE/ „Zrównoważone przemiany. Aktywne badania i szkolenia w perspektywie miejskiej”

01.07.2024 | Projekty

Nasza Uczelnia z dumą informuje o otrzymaniu dofinansowania w ramach programu HORYZONT EUROPA na realizację innowacyjnego projektu pt. „Zrównoważone przemiany. Aktywne badania i szkolenia w perspektywie miejskiej”, który stanowi część inicjatywy Nowy Europejski Bauhaus (NEB). Projekt ten ma na celu wspieranie „nowej fali” zmian systemowych poprzez promowanie estetyki, zrównoważonego rozwoju oraz włączenia społecznego.

Projekt STARTUP, będący centralnym elementem tej inicjatywy, skupi się na wdrażaniu kreatywnych rozwiązań dla transformacji miejskich. Inicjatywa ta, bazując na wartościach NEB, takich jak włączenie, zrównoważony rozwój i estetyka, ma na celu wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do zrównoważonego rozwoju społecznego, kulturalnego i fizycznego.

Dzięki współpracy z ekspertami z branży kultury i kreatywnej, projekt będzie koncentrować się na ożywianiu lokalnych miejsc poprzez ponowne wykorzystanie budynków i przestrzeni, które mają duże znaczenie kulturowe i społeczne. Ważnym aspektem projektu jest zaangażowanie lokalnych społeczności w proces tworzenia miejsc, które sprzyjają integracji i innowacji społecznej.

Zaplanowane działania obejmują organizację różnorodnych zajęć i warsztatów, które mają na celu rozwój lokalnych społeczności oraz wspieranie dziedzictwa kulturowego. W ten sposób projekt przyczynia się do tworzenia dynamicznych, zrównoważonych i estetycznie wartościowych przestrzeni miejskich.

Nasza Uczelnia jest zaangażowana w promowanie kreatywnych i innowacyjnych rozwiązań, które mają realny wpływ na poprawę jakości życia w naszych miastach. Projekt „Zrównoważone przemiany” jest doskonałym przykładem naszych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i zaangażowania społecznego.

Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu w wysokości 4 915 442,06 EUR, z czego 313 721,15 EUR przypada na Uniwersytet Gdański i jest to czwarte największe dofinansowanie w konsorcjum. Koordynatorem jest uniwersytet Sapenza w Rzymie, w skład konsorcjum wchodzi 17 partnerów z Włoch, Szwecji, Polski, Francji, Słowacji, Niemiec, Hiszpanii i Belgii. Po stronie UG kieruje dr hab. Mariusz Czepczyński, prof. UG z Zakładu Studiów Przestrzennych Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Nauk Społecznych. Na etapie przygotowania wniosku Uniwersytet Gdański zaprosił do współpracy Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia Gdańsk, włączając w projekt lokalne środowiska kreatywne.

Zapraszamy do śledzenia postępów projektu i uczestnictwa w nadchodzących wydarzeniach i inicjatywach. Razem możemy tworzyć lepszą przyszłość dla naszych społeczności.

Biuro Wsparcia Przygotowania Projektów – Inkubator Projektowy