Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wydłużyło nabór ekspertek i ekspertów programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) do 31 grudnia 2024 r. Centrum zachęca specjalistów z zakresu szkolnictwa wyższego oraz dostępności do aplikowania. Ich wiedza, doświadczenie i profesjonalizm są gwarancją realizacji wysokiej jakości projektów, przyczyniających się do kształcenia wysoko wykwalifikowanych kadr dla nowoczesnej gospodarki.
Budżet na działania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w programie FERS na lata 2021-2027 to łącznie 720 mln euro. W jego ramach, Centrum organizuje nabory na projekty, które mają przyczynić się do dostosowania oferty uczelni i szkół wyższych do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji, rozwoju oferty uczelni, umiędzynarodowienia podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w celu podniesienia jakości kształcenia, a także do wspierania równego dostępu do kształcenia na poziomie akademickim poprzez zapewnienie go osobom ze szczególnymi potrzebami.
– Aby jak najlepiej realizować swoje zadania i najbardziej efektywnie ulokować te środki, NCBR współpracuje ze specjalistami z różnych dziedzin nauki i gospodarki. Osoby te swoim doświadczeniem i kompetencjami wspierają pracowników Centrum w procesie oceny wniosków, procedurze odwoławczej i w innych zadaniach wynikających z umów o dofinansowanie projektów. Dla ekspertów to natomiast szansa by być blisko projektów, które zmieniają polskie uczelnie na jeszcze bardziej konkurencyjne, dostępne i dostosowane do rynku pracy – powiedział prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Dla ekspertek i ekspertów współpraca z NCBR to szansa na zdobycie unikalnego doświadczenia oraz realny wpływ na rozwój polskiej nauki i zwiększenie dostępności na uczelniach.
Kompetencje i doświadczenie
Każdy kandydat i kandydatka na eksperta musi posiadać co najmniej wykształcenie wyższe (tytuł magistra lub równoważny), co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe (niezależnie od formy zatrudnienia) w okresie ostatnich 5 lat w dziedzinie, do której aplikuje oraz udokumentowaną co najmniej jedną z poniższych form aktywności zawodowej lub naukowej:
- uzyskanie co najmniej stopnia naukowego doktora w danej dziedzinie,
- udział w co najmniej dwóch zakończonych projektach współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego jako co najmniej członek kluczowego personelu projektu w dziedzinie, do której kandydat aplikuje,
- udokumentowane doświadczenie w obszarze przygotowywania założeń lub realizacji lub oceny projektów współfinansowanych z EFS, np.: ocena wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, posiadanie ważnego certyfikatu uprawniającego do dokonywania oceny w PO WER, przygotowywanie lub realizowanie projektów współfinansowanych z EFS.
Kandydaci muszą również spełnić wymagania formalne jak np. niepozostawanie w stosunku pracy z Instytucjami Pośredniczącymi lub Instytucją Zarządzającą FERS czy niepozostawanie w stosunku pracy z firmami konsultingowymi zajmującymi się doradztwem potencjalnym wnioskodawcom, a w szczególności świadczącym wyspecjalizowane usługi w zakresie pozyskiwania funduszy i przygotowania dokumentacji aplikacyjnej z tym związanej.
Wszelkie informacje i dokumenty, regulamin naboru oraz opis procesu rekrutacji znajdują się na stronie internetowej NCBR.
Trwa również nabór na ekspertów programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Sprawdź szczegóły.