Nowy Projekt: Zastosowanie Promieniowania Podczerwonego w Praktyce „IRPA”

09.05.2024 | Projekty

 

Na Uniwersytecie Gdańskim będą prowadzone badania nad nowoczesnymi technologiami optycznymi w zakresie podczerwieni, dzięki międzynarodowemu projektowi B&R pt. „Infrared Phosphors for Application in Detection, Fiber Communication, and Bioimaging” (IRPA). Projekt ten został sfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i tajwańskie Ministerstwo Nauki i Technologii, w ramach XI konkursu na polsko-tajwańskie projekty bilateralne.

Projekt „IRPA” jest kontynuacją wspólnych badań, rozpoczętych przez zespół dra hab. Sebastiana Mahlika, prof. Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. R. S. Liu z Narodowego Uniwersytetu w Tajwanie (NTU). Ich wcześniejszy projekt, „Perovskite and Broadband Infrared Phosphors for Lighting-Emitting Diode Applications”, ukierunkowany na projektowanie diod luminescencyjnych emitujących w bliskiej podczerwieni NIR-LED, dobiegł końca 31 grudnia 2023 roku, otwierając drzwi do kolejnych innowacji.

Głównym celem „IRPA” jest rozwój materiałów luminescencyjnych emitujących szerokopasmowe promieniowanie podczerwone w zakresie 1000-1700 nm. Materiały te są poszukiwane z uwagi na swoje wszechstronne zastosowania w fotonice (emitery podczerwieni), analityce spektralnej i technologiach biomedycznych.

Emitery podczerwieni działają na podobnej zasadzie jak nowoczesne oświetlenie LED: niebieskie światło diody konwertowane jest przez luminofor, w tym przypadku nie na światło białe, lecz na promieniowanie z zakresu podczerwieni. Z tego powodu w branży fotonicznej mówi się o drugiej rewolucji LED, a Projekt „IRPA” jest ważnym krokiem w jej realizacji.

Planowane jest również wykorzystanie zaawansowanych technik inżynierii materiałowej do wytwarzania nowoczesnych materiałów fotonicznych w postaci aktywnych światłowodów krystalicznych, które mogą być wykorzystane do transmisji sygnałów optycznych, czy też nanocząstek do zastosowania w obrazowaniu medycznym.

Wszystkie te zadania będą realizowane zarówno w Laboratorium Chemii Materiałów NTU w Tajwanie, jak i w Zakładzie Spektroskopii Skondensowanej UG.

Dzięki wsparciu finansowemu w wysokości 232 676 EURO, z czego 89 250 EURO przypada na Uniwersytet Gdański, zespół badawczy ma możliwość przekształcenia tych fascynujących koncepcji w rzeczywistość. Kierownikiem projektu po stronie UG jest dr hab. Sebastian Mahlik, prof. UG.