NFOŚiGW ogłosił nabór wniosków 2024.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Wodoryzacja gospodarki
https://www.gov.pl/web/nfosigw/nabor-wnioskow-2024
Celem programu jest wsparcie technologii, dotyczących budowy, wdrożenia oraz komercjalizacji innowacyjnych jednostek transportowych napędzanych wodorem. Program przyczyni się do osiągnięcia celów ramowych określonych w działaniu B2.1.1 w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
W naborze będą realizowane przedsięwzięcia zgodne z nową zasadą horyzontalną „nie czyń znaczącej szkody” (zasadą DNSH), w odniesieniu do 6 celów środowiskowych. Przyjmuje się, że przedsięwzięcia dotyczące wdrożenia technologii wodorowych w kierunku niskoemisyjnej lub bezemisyjnej gospodarki kwalifikują się jako wnoszące istotny wkład w łagodzenie zmian klimatu. W odniesieniu do projektów dotyczących budowy wdrożenia oraz komercjalizacji innowacyjnych jednostek transportowych napędzanych wodorem cel szczegółowy zostanie spełniony jeśli jednostki transportowe powstałe w wyniku realizacji projektu nie będą przeznaczone do transportu paliw kopalnych.
Terminy i sposób składania wniosków o dofinansowanie WoD
Nabór wniosków odbywać się będzie w procedurze konkursowej. Wnioski należy składać
w terminie od 03.06.2024 r. do 02.09.2024 r., do godz. 23.59.
Budżet na realizację celu programu wynosi 1 193 009 000 zł, w tym:
- dla bezzwrotnych form finansowania: 493 009 000 zł
- dla zwrotnych form finansowania: 700 000 000 zł
co stanowi 100% alokacji budżetu programu.
2. Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej
https://www.gov.pl/web/nfosigw/ochrona-i-przywracanie-roznorodnosci-biologicznej-i-krajobrazowej
Program priorytetowy „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej” został zatwierdzony uchwałą Zarządu NFOŚiGW nr B/48/43/2014, z dnia 12 września 2014 r.
Cel programu:
- Powstrzymanie procesu utraty różnorodności biologicznej i krajobrazowej, odtworzenie i wzbogacenie zasobów przyrody oraz skuteczne zarządzanie gatunkami i siedliskami (w tym rozpoznanie pojawiających się zagrożeń).
- Wzmocnienie działań z zakresu edukacji ekologicznej służących ochronie przyrody.
3. FENX.01.04-IW.01-002/24
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako Instytucja Wdrażająca w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, działając na podstawie Porozumienia z Ministrem Klimatu i Środowiska, ogłasza nabór wniosków w ramach Priorytetu FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności, Działanie FENX.01.04. Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym Typ FENX.01.04.6 Działania edukacyjno-informacyjne społeczeństwa w szczególności w obszarze zapobiegania powstawaniu odpadów oraz prowadzenia działań w gospodarce odpadami zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami oraz w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym.
NABÓR NR FENX.01.04-IW.01-002/24
w trybie konkurencyjnym
Jak i kiedy składać wniosek o dofinansowanie:
- Wnioski o dofinansowanie należy składać: jedynie w formie elektronicznej, przy użyciu aplikacji WOD2021 dostępnej pod adresem: wod.cst2021.gov.pl w terminie od 26.04.2024 r. (od godz. 18:00) do 28.06.2024 r. (do godz. 15:30). \
- Przedmiot naboru:Dofinansowanie może zostać przyznane projektom, w których większość zadań projektowych ma zasięg ponadregionalny (minimum 3 regiony NUTS2). Wsparcie będzie przyznane działaniom edukacyjno-informacyjnym podnoszącym świadomość ekologiczną społeczeństwa w zakresie gospodarki odpadami oraz przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Projekty mają dotyczyć propagowania prośrodowiskowych wzorców konsumpcji, zapobiegania powstawaniu odpadów, w tym ponownego użycia i naprawy przedmiotów, selektywnego zbierania odpadów oraz prowadzenia wszelkich działań w gospodarce odpadami zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami. Działania zaplanowane w ramach przedmiotowych projektów informacyjno-edukacyjnych nie mogą prowadzić do osiągnięcia zysku finansowego przez wnioskodawcę projektu.