UG w kolejnym projekcie Horyzont Europa!

26.06.2024 | Projekty

dr hab. Tomasz Besta, prof. UG

Męskość dla przyszłości europejskiej demokracji (MEN4DEM) / Masculinities for the Future of European Democracy (MEN4DEM) 

Jest nam niezwykle miło poinformować, że Uniwersytet Gdański otrzymał dofinansowanie na realizację nowego projektu w ramach Programu Horyzont. Projekt „MEN4DEM” zapewni szczegółowe zrozumienie w jaki sposób kwestie relacji pomiędzy płciami oraz stereotypy dotyczące męskości są politycznie wykorzystywane przez antydemokratyczne ruchy społeczne.

Cel i Znaczenie Projektu

MEN4DEM ma na celu określenie, w jaki sposób i w jakich warunkach upolitycznienie kwestii męskości i wzmacnianie stereotypów płci są wykorzystywane przez skrajną prawicę oraz jak radykalny i wykluczający nacjonalizm oraz prawicowy ekstremizm wpływają na te procesy. Celem projektu jest także analiza czynników, które ułatwiają ruchom anty-demokratycznym rekrutację nowych osób oraz rozwój interwencji mających prowadzić do de-radykalizacji oraz przeciwdziałać manipulacjom stosowanym przez antydemokratyczne ruchy.

Działania i Interwencje

W ramach współpracy z młodymi mężczyznami, partnerami społecznymi i europejską siecią organizacji zajmujących się sprawiedliwością płci, MEN4DEM opracuje konkretne narzędzia (takie jak szkolenia, filmy wideo, modele komunikacji) dla decydentów, praktyków, podmiotów społeczeństwa obywatelskiego oraz partii politycznych. Celem jest normalizacja inkluzywnego podejścia do kwestii płci w polityce, co przyczyni się do stworzenia bezpieczniejszej i bardziej inkluzywnej europejskiej areny politycznej.

Badania i Wiedza

Projekt będzie rozwijać systematyczną wiedzę na temat korzeni wykorzystywania politycznego kwestii męskości dla mobilizacji mężczyzn przeciw systemom demokratycznym. Skupimy się na roli narracji politycznych (np. nawoływań do powrotu do tradycyjnie definiowanych ról płciowych, czy ciągłego wzbudzania poczucia zagrożenia męskości) oraz na roli platform internetowych i mediów społecznościowych w rozprzestrzenianiu antydemokratycznych nastrojów. Istotne jest, że przestrzeń internetowa często ułatwia radykalną, polaryzującą i wykluczającą komunikację, co jest szeroko wykorzystywane przez prawicowych populistów do promowania skrajnych idei.

Cele MEN4DEM

Projekt MEN4DEM realizuje pięć głównych celów:

  1. Współtworzenie nowego modelu teoretycznego do badania upolitycznienia kwestii męskości i stereotypów płci oraz rozwój praktycznych interwencji skierowanych na de-radykalizację i odkłamywanie manipulacji/fake newsów w przekazach radykalnych ruchów społecznych.
  2. Opracowanie typologii opisującej w jaki sposób męskość jest definiowana i wykorzystywana przez ruchy polityczne w celu mobilizacji przeciw demokracji. Rozpoznanie warunków sprzyjających wykorzystaniu odwołań do hegemonistycznej, tradycyjnej, stereotypowej męskości przez ruchy antydemokratyczne.
  3. Połączenie innowacyjnych i tradycyjnych metod w celu zbadania, jak hegemonistyczna męskość, popularyzowana przez skrajne ruchy polityczne,  wpływa na społeczeństwo i politykę wyborczą.
  4. Ujawnienie i przeciwdziałanie wpływowi skrajnie prawicowego rozumienia męskości na uczestnictwo polityczne, reprezentację i przywództwo.
  5. Współtworzenie i rozpowszechnianie wiedzy, interwencji oraz zaleceń z młodymi mężczyznami będącymi celem rekrutacji antydemokratycznych grup politycznych oraz z mężczyznami, którzy opuścili skrajnie prawicowe, antydemokratyczne,  organizacje.

Dofinansowanie i Współpraca

Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu w wysokości 3 013 932,50 €, z czego 173 500, 00 € przypada na Uniwersytet Gdański, jesteśmy gotowi wdrożyć nasze plany. Projektem po stronie UG kieruje Pan prof. Tomasz Besta z Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia postępów projektu i poszerzania naszej wiedzy na temat tego, jak razem możemy stworzyć bardziej inkluzywną i demokratyczną przyszłość dla europejskiej polityki!