Dokąd zmierza Horyzont Europa? Kierunki zmian w bieżącym programie i w 10PR w świetle raportu z oceny śródokresowej

27.11.2024 | Bez kategorii

Program Ramowy UE Horyzont Europa, zaplanowany na lata 2021-27, jest już na półmetku. Polskie organizacje w 550 konkursach uzyskały dotychczas ok. 674 mln euro dofinansowania netto na realizację 1 286 projektów. Przed nami kolejne konkursy, z których niektóre zostały już ogłoszone, a inne będą ogłaszane w najbliższym czasie.

Trwa przegląd śródokresowy Programu, prowadzony przez Komisję Europejską. Ważnym przyczynkiem do wniosków z przeglądu, o których dowiemy się wiosną 2025 r., jest opublikowany w październiku br. raport Grupy Wysokiego Szczebla pod kierunkiem Manuela Heitora. Dyrekcja Generalna ds. Badań i Innowacji zleciła bowiem niezależnej grupie ekspertów opracowanie rekomendacji dotyczących przyszłości Programu Ramowego, koncentrując się na jego efektywności, spójności i wartości dodanej dla Europy.

Wyniki pracy ekspertów, oparte na szerokich konsultacjach, mają na celu wprowadzenie ewentualnych modyfikacji i poprawę obecnego programu Horyzont Europa oraz refleksję nad przyszłymi inwestycjami UE w badania i innowacje.

Jest to zatem dobry moment, aby przyjrzeć się funkcjonowaniu Programu Horyzont Europa, zastanowić się, jak można go ulepszyć i jakie rekomendacje wdrożyć przy tworzeniu kolejnego, 10. już Programu Ramowego Unii Europejskiej.

Już 2 grudnia br., w godz. 10.00-12.00, zapraszamy na webinarium pt.: „Dokąd zmierza Horyzont Europa? Kierunki zmian w bieżącym programie i w 10PR w świetle raportu z oceny śródokresowej”, w trakcie którego omówione zostaną rekomendacje dotyczące przyszłości Programu Ramowego zawarte w ww. raporcie opracowanym na zlecenie Dyrekcji Generalnej ds. Badań i Innowacji Komisji Europejskiej, posłuchać o procesie budowania strategii innowacyjności z perspektywy polskiego członka Grupy Wysokiego Szczebla, dr Adama Piotrowskiego, a także wysłuchać dyskusji na temat kierunku, w jakim zmierzają europejskie programy badawcze i wyzwań płynących dla Polski z tego tytułu z udziałem kluczowych przedstawicieli polskiego ekosystemu badań i innowacji.

Szczegółowa agenda w załączeniu.