Informacje szczegółowe

Nadchodzące | Archiwum: 2024 2023
  • śr.
    06
    gru
    2023
    wt.
    12
    mar
    2024

    HORIZON-INFRA-2024-EOSC-01-05

    Data dostarczenia dokumentów: 07.03.2024

    Innowacyjne i konfigurowalne usługi dla EOSC Exchange

    Oczekuje się, że wyniki projektu przyczynią się do osiągnięcia wszystkich następujących oczekiwanych rezultatów:

    • EOSC nowej generacji zapewnia naukowcom łatwy dostęp do kompletnych zbiorów danych i platform analitycznych oraz zapewnia usługi wspierające odtwarzalność, a także zapewniające długoterminową ochronę i długoterminową dostępność tych danych i narzędzi badawczych.
    • Ekosystem nowatorskich narzędzi i usług, jak najwięcej nowych zbiorów danych FAIR od samego początku, dzięki którym badacze są w stanie znacznie szybciej dostarczać wyniki każdej części cyklu życia badań, w tym dane i oprogramowanie, z tym samym poziomem precyzji co dziś wydają publikacje.
    • Udoskonalone usługi i narzędzia dla badaczy umożliwiające obniżenie poprzeczki i wsparcie początkowej fazy planowania i przygotowania badań (tj. fazy początkowej) w cyklu życia badań.

    Zakres :

    Celem jest zapewnienie naukowcom zestawu wysoce innowacyjnych nowych usług za pośrednictwem wymiany EOSC. Wykorzystywałyby one w sposób strukturalny oparte na chmurze technologie EOSC Core oraz horyzontalne europejskie możliwości w zakresie obliczeń i zarządzania danymi, które stanowią część produkcyjnej platformy Minimum Viable EOSC.

    Aby wszystkie rozwiązania były konfigurowalne i skalowalne, należy je przetestować w 2–3 rzeczywistych przypadkach użycia z różnych dziedzin nauki. Wnioski powinny współpracować z obiektem EOSC Testbed (który ma być finansowany w ramach HORIZON-INFRA-2023-EOSC-01-04), a także innymi odpowiednimi i powiązanymi projektami oraz e-infrastrukturą i dużymi społecznościami użytkowników. Zachęcamy do wspólnych przypadków użycia i testowania poza granicami poszczególnych projektów.

    Oczekuje się, że wnioski będą obejmować następujące działania w kolejności priorytetów od wysokiego do najniższego:

    • Popraw poziom gotowości technologicznej (TRL) komponentów EOSC Exchange w zakresie testowania, rozwoju i przemieszczania. Tam, gdzie to możliwe, dodawaj nowe funkcje w oparciu o zmieniające się wymagania społeczności badawczych, traktując priorytetowo oprogramowanie i narzędzia typu open source pod kątem szerokiej dostępności i wykorzystania.
    • Dalszy rozwój ekosystemu danych badawczych i powiązanych usług, obejmujących cały cykl życia danych, od odkrywania i eksploracji po przechowywanie, zarządzanie, analizę i ponowne wykorzystanie.
    • Ułatw gromadzenie i analizę heterogenicznych i/lub wielkoskalowych zestawów danych bezpośrednio ze źródeł, w których są one tworzone.
    • Wspieraj automatyczne tworzenie danych FAIR w instrumentach badawczych i infrastrukturach pomocniczych za pomocą narzędzi i technik automatyzacji metadanych dostępnych za pośrednictwem EOSC Exchange.
    • Dodaj warstwy do stowarzyszonego jeziora danych EOSC, które gromadzi zbiory danych nieustrukturyzowanych, częściowo ustrukturyzowanych i ustrukturyzowanych, aby zapewnić konfigurowalne usługi hurtowni danych i Data Mart wykorzystywane przez badaczy w celu przygotowania się do analizy danych.
    • Obsługa strumieniowego przesyłania danych oraz zarządzania danymi w czasie rzeczywistym i integracji analiz z EOSC Exchange. Zapewnij zintegrowany przepływ pracy dla historycznych danych wsadowych oraz zarządzanie i analizę danych przesyłanych strumieniowo w czasie rzeczywistym.
    • Zaproponuj skalowalne i niezawodne centra przesyłania wiadomości/nawet w oparciu o zasadę publikowania i subskrybowania, umożliwiające integrację źródeł danych w czasie rzeczywistym z EOSC.

    Proponowane usługi powinny zostać zintegrowane z platformą usług EOSC Exchange, a propozycje powinny zawierać wystarczające postanowienia dotyczące integracji, w tym odpowiednie umowy dotyczące praw własności intelektualnej i licencji. We propozycjach należy wyraźnie określić zasoby, które będą oferowane w ramach usług. Model zrównoważonego rozwoju w zakresie długoterminowej dostępności usług może opierać się na EOSC. Zaleca się udział sektora prywatnego, w szczególności MŚP, zarówno w celu opracowania, jak i dalszego wykorzystania wyników projektu. W tym temacie włączenie wymiaru płci (analiza płci i płci) do treści badań i innowacji nie jest wymogiem obowiązkowym.

    Więcej informacji znajduje się na stronie Komisji Europejskiej.

     

    Lista wszystkich otwartych konkursów w programie Horyzont Europa dostępna jest na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego.