Informacje szczegółowe
-
śr.06gru2023wt.12mar2024
HORIZON-INFRA-2024-TECH-01-01
Data dostarczenia dokumentów: 07.03.2024Prace badawczo-rozwojowe w zakresie nowej generacji aparatury naukowej, narzędzi, metod i rozwiązań w zakresie modernizacji infrastruktur badawczych
Oczekuje się, że wyniki projektu przyczynią się do osiągnięcia kilku z następujących oczekiwanych rezultatów:
- zwiększona konkurencyjność naukowa europejskich infrastruktur badawczych;
- zwiększone możliwości w zakresie badań naukowych w celu sprostania wyzwaniom badawczym i priorytetom polityki UE;
- podstawy rozwoju innowacyjnych firm;
- zwiększona współpraca infrastruktur badawczych z uniwersytetami, organizacjami badawczymi i przemysłem;
- podniesienie poziomu technologicznego przemysłów poprzez współrozwój zaawansowanych technologii dla infrastruktur badawczych i tworzenie potencjalnych nowych rynków;
- integracja infrastruktur badawczych z lokalnymi, regionalnymi i globalnymi systemami innowacji oraz promocja kultury przedsiębiorczości.
Zakres :
Celem tego tematu jest dostarczenie innowacyjnego instrumentarium naukowego, narzędzi, metod i rozwiązań, które podnoszą stan wiedzy dotyczącej infrastruktur badawczych w UE i krajach stowarzyszonych oraz wykazują potencjał transformacyjny w funkcjonowaniu infrastruktur badawczych. Powiązany rozwój, będący podstawą świadczenia ulepszonych i zaawansowanych usług, powinien doprowadzić infrastruktury badawcze do wspierania nowych obszarów badań i/lub szerszej społeczności użytkowników, w tym użytkowników przemysłowych.
Najnowocześniejsze technologie zwiększą także potencjał infrastruktur badawczych, jeśli chodzi o przyczynianie się do realizacji celów polityki UE i wyzwań społeczno-gospodarczych.
Wnioski powinny zapewniać komplementarność z działaniami finansowanymi w ramach poprzedniego zaproszenia do składania wniosków na rok 2022 (temat HORIZON-INFRA-2022-TECH-01-01 w programie prac na lata 2021–2022), skupiając się na różnych instrumentach, narzędziach, metodach i rozwiązaniach.
Propozycje powinny dotyczyć, w stosownych przypadkach, następujących aspektów:
- Badania i rozwój nowego instrumentarium naukowego, narzędzi i metod dla infrastruktur badawczych z należytym uwzględnieniem efektywnego gospodarowania zasobami (np. zużycia energii) i wpływu na środowisko (w tym związane z klimatem). Może to również obejmować rozwój nowych, bardziej zrównoważonych i wydajnych metod gromadzenia danych lub zapewniania dostępu, w tym zdalnego i cyfrowego, a także cyfryzację oprzyrządowania, usług i wyników;
- walidacja ich technologii i prototypowanie;
- szkolenie kadr IB w zakresie obsługi i stosowania nowych rozwiązań. W stosownych przypadkach rozwijanie umiejętności w zakresie walidacji technicznej zgodnie z normami przemysłowymi;
- innowacyjny potencjał do przemysłowego wykorzystania rozwiązań i/lub z korzyścią dla społeczeństwa, w tym ułatwianie weryfikacji koncepcji do wykorzystania przez MŚP.
Konsorcja powinny być zbudowane wokół wiodącego rdzenia składającego się z co najmniej trzech światowej klasy infrastruktur badawczych, którymi są infrastruktury ESFRI, konsorcja na rzecz europejskich infrastruktur badawczych (ERIC) i/lub inne światowej klasy infrastruktury badawcze będące organizacjami międzyrządowymi o znaczeniu europejskim i mogą obejmować szerszy zestaw RI. Należy również zaangażować innych partnerów technologicznych, w tym przemysł i MŚP, promując w ten sposób innowacje i dzielenie się wiedzą poprzez wspólne opracowywanie nowych rozwiązań technicznych dla infrastruktur badawczych.
Propozycje mogą obejmować działania podwykonawstwa PCP [1] opisane w części H załączników ogólnych do programu prac. Wariant ten zachęca do korzystania z zamówień publicznych w celu konkurencyjnego opracowywania nowych konkretnych rozwiązań, otwierając jednocześnie możliwości rynkowe dla przemysłu i badaczy działających w UE i krajach stowarzyszonych. Ustanawiając proces zamówień w kolejnych fazach, działalność PCP może wspierać rozwój konkurencyjnych projektów, prototypów i testowanie rozwiązań. Gwarantuje to, że ryzyko inwestycyjne nie uniemożliwia podjęcia konkretnych zagadnień naukowych i technologicznych, a także pozwala podejść do problemu z różnych stron i przetestować różne rozwiązania.
W tym temacie włączenie wymiaru płci (analiza płci i płci) do treści badań i innowacji nie jest wymogiem obowiązkowym.
[1] „Zamówienia przedkomercyjne” definiuje się jako zamówienie na usługi badawczo-rozwojowe obejmujące podział ryzyka i korzyści na warunkach rynkowych oraz etapowy rozwój konkurencyjny . PCP koncentruje się na fazie badawczo-rozwojowej przed szeroką komercjalizacją.
„Podział ryzyka i korzyści na warunkach rynkowych” odnosi się do podejścia PCP, w którym zamawiający dzielą się z dostawcami po cenie rynkowej ryzykiem i korzyściami związanymi z prawami własności intelektualnej wynikającymi z prac badawczo-rozwojowych.
„Rozwój konkurencyjny etapami” odnosi się do konkurencyjnego podejścia polegającego na równoległym kupowaniu prac badawczo-rozwojowych od kilku konkurujących dostawców usług badawczo-rozwojowych oraz porównywaniu i identyfikowaniu rozwiązań o najlepszym stosunku jakości do ceny na rynku w celu sprostania wyzwaniu PCP. Aby zmniejszyć ryzyko inwestycyjne dla zamawiającego, nagrodzić najbardziej konkurencyjne rozwiązania i ułatwić udział mniejszych innowacyjnych firm, prace badawczo-rozwojowe również podzielono na etapy (projektowanie rozwiązania, prototypowanie, oryginalny rozwój i walidacja/testowanie pierwszych produktów), przy czym liczba konkurujących ze sobą dostawców usług badawczo-rozwojowych jest zmniejszana po każdym etapie.
Więcej informacji znajduje się na stronie Komisji Europejskiej.
Lista wszystkich otwartych konkursów w programie Horyzont Europa dostępna jest na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego.