Informacje szczegółowe
-
śr.06gru2023wt.12mar2024
HORIZON-INFRA-2024-EOSC-01-01
Data dostarczenia dokumentów: 07.03.2024Uczciwa i otwarta wymiana danych w celu wsparcia adaptacji misji do zmian klimatycznych
Oczekuje się, że wyniki projektu przyczynią się do osiągnięcia wszystkich następujących oczekiwanych rezultatów:
- Bezproblemowe interakcje między EOSC, operacyjnymi przestrzeniami danych lub środowiskami (np. centrum danych o ryzyku DRMKC, europejską platformą przystosowania się do klimatu (Climate Adapt), odpowiednimi usługami programu Copernicus, portalem GEOSS, platformą EOSC itp.), badaczami i innymi zainteresowanymi stronami wnoszącymi wkład w przystosowanie się do zmiany klimatu w celu przechowywania, udostępniania, analizowania i przetwarzania danych badawczych i innych cyfrowych obiektów badawczych z ich własnej dyscypliny, w ramach infrastruktur badawczych, dyscyplin i granic państwowych, dostępu do nich, analizowania ich i przetwarzania;
- Otwarte i FAIR dane to nowa norma w badaniach przyczyniających się do adaptacji do zmian klimatycznych;
- Wykazano, że ogólnounijna wymiana danych badawczych istotnych dla tego obszaru jest kluczowym mechanizmem ułatwiającym adaptację do zmiany klimatu pomiędzy państwami członkowskimi i krajami stowarzyszonymi przy zaangażowaniu regionów i władz lokalnych;
- EOSC staje się zaufaną platformą przestrzeni danych i usług w zakresie badań naukowych i innowacji w Europie, która jest powiązana z przestrzenią danych Zielonego Ładu i wspiera interdyscyplinarną społeczność badawczą zaangażowaną w misję adaptacji do zmiany klimatu;
- Wkład w partnerstwo EOSC „Horyzont Europa” i inne odpowiednie partnerstwa związane z adaptacją do zmiany klimatu.
Zakres :
Ponowne wykorzystanie danych badawczych w obrębie dyscyplin i między nimi wymaga otwartości, wydajności infrastruktury, lepszej obsługi, ostrożnego zarządzania, możliwości działania maszyn i płynnego dostępu do usług w całym cyklu życia danych. W obszarach misji „Horyzont Europa” od razu uznano, że zapewnienie dostępu do danych, wiedzy i usług cyfrowych za pośrednictwem infrastruktur sfederowanych jest kluczowym warunkiem sukcesu. Ponadto partnerstwa europejskie rozwiązujące złożone wyzwania społeczne za pomocą podejścia wielodyscyplinarnego stoją w obliczu ważnych wyzwań w europejskich systemach badań naukowych i innowacji, w tym słabej interoperacyjności danych. W ostatnich latach różne środowiska naukowe zaczęły opracowywać „chmury tematyczne” lub „przestrzenie danych” w ramach swoich dziedzin badań i innowacji. EOSC zapewnia ramy umożliwiające dzielenie się, łączenie i udoskonalanie najlepszych praktyk i usług przez społeczności w celu wdrożenia zasad FAIR w zakresie (o ile to możliwe otwartego) udostępniania danych i zarządzania nimi. Dostęp do początkowej federacji infrastruktur badawczych i ich usług EOSC jest konsolidowany, a koncepcje takie jak zarządzanie danymi FAIR i cyfrowe wyniki badań FAIR od samego początku projektowania (dane, publikacje, oprogramowanie, kod, protokoły itp.) zyskują na znaczeniu.
Ogólnym celem tego tematu jest przyspieszenie badań i innowacji w ramach misji „Adaptacja klimatyczna” poprzez lepszy dostęp, zarządzanie, interoperacyjność, ponowne wykorzystanie i cytowanie informacji cyfrowych, co można osiągnąć poprzez wykorzystanie i integrację zasobów EOSC, począwszy od stowarzyszonych infrastruktur, usług i danych EOSC do wytycznych, najlepszych praktyk, narzędzi i wskaźników do zarządzania FAIR i otwartymi danymi oraz do rozszerzenia tych zasobów na odpowiednie dziedziny adaptacji do klimatu, które są mniej zaznajomione z EOSC.
Należy to osiągnąć poprzez wielodziedzinowe, strategiczne przypadki użycia, które mają bezpośrednie znaczenie dla planu realizacji misji „Adaptacja klimatyczna” i jej celu, jakim jest wsparcie co najmniej 150 europejskich regionów i społeczności w zwiększaniu odporności na zmianę klimatu do 2030 r.
Przypadki użycia powinny wykazać wartość udostępniania FAIR i otwartych danych badawczych, pomóc w ustaleniu praktyk w zakresie udostępniania danych i zarządzania nimi w zaangażowanych społecznościach oraz w państwach członkowskich, krajach stowarzyszonych i ich zaangażowanych regionach, wykorzystując europejskie infrastruktury badawcze i e-infrastruktury. Przypadki użycia powinny dostarczyć partnerstwu EOSC informacji zwrotnej na temat pożądanej przyszłej ewolucji platformy EOSC. Szczególną uwagę należy zwrócić na aspekty harmonizacji danych, zapewniania jakości danych, integracji i walidacji zbiorów i modeli danych, prywatności i bezpieczeństwa danych, analizy dużych zbiorów danych i metod uczenia maszynowego, a także na wymiar społeczno-gospodarczy. Propozycje powinny również wspierać tworzenie środowisk użytkowników, które badacze w tej dziedzinie będą mogli następnie wykorzystać do płynnej interakcji z informacjami cyfrowymi w ramach ekosystemu EOSC.
Propozycje powinny przewidywać działania mające na celu współpracę z odpowiednimi partnerstwami europejskimi. Mile widziane są synergie z działaniami klastra 5 „Horyzont Europa” i innymi odpowiednimi inicjatywami, w tym działaniami wynikającymi z programów polityki spójności. Badania naukowe i innowacje powinny opierać się na wynikach programu „Horyzont 2020” w dziedzinie przystosowania się do zmiany klimatu oraz, w stosownych przypadkach, wspierać inicjatywę Destination Earth. Wnioskodawcy powinni wziąć pod uwagę istniejącą już infrastrukturę badawczą ESFRI i wysiłki podejmowane w ramach odpowiednich projektów klastrowych ESFRI (np. ENVRI-FAIR).
Aby zapewnić komplementarność wyników, oczekuje się, że wnioski będą współpracować i być zgodne z działaniami partnerstwa EOSC oraz koordynować je z odpowiednimi inicjatywami i projektami przyczyniającymi się do rozwoju EOSC. W szczególności w obszarach takich jak interoperacyjność danych, metadane i słowniki, wykorzystanie trwałych identyfikatorów lub wskaźnik aktywnego starzenia się, wnioski powinny koordynować i ustanawiać mechanizm informacji zwrotnej z nagrodzonymi wnioskami z tematu HORIZON-INFRA-2021-EOSC-01-05 w aby zapewnić zgodność z polityką EOSC oraz zidentyfikować wspólne przydatne narzędzia i zasoby, a także odpowiednie repozytoria danych zgodne z wytycznymi EOSC.
Więcej informacji znajduje się na stronie Komisji Europejskiej.
Lista wszystkich otwartych konkursów w programie Horyzont Europa dostępna jest na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego.