Poszukiwani partnerzy do projektów – Interreg Region Morza Bałtyckiego

Poszukujemy polskich partnerów do projektów:

 

1. Bliźniaki cyfrowe, czyli miasto odwzorowane w komputerze

Polski Fundusz Rozwoju S.A. ma zamiar zrealizować projekt, który pomoże wdrożyć w polskich miastach i gminach [Koncepcja%20cyfrowych%20bliźniaków]koncepcję cyfrowych bliźniaków. W ramach projektu realizowanego we współpracy międzynarodowej, miasta i regiony z różnych państw (m.in. Szwecja, Litwa, Łotwa i Estonia), mogą uczestniczyć we wdrażaniu i testowaniu modeli cyfrowego odwzorowywania. W ramach projektu ma powstać narzędzie, które dzięki wykorzystywaniu go przez różne wydziały czy organizacje w mieście, może ułatwić na przykład mapowanie, monitorowanie wycieków czy strat. W ramach projektu, w niektórych miastach zostaną przetestowane modele z użyciem czujników, które będą wykorzystywane np. przez spółki komunalne do monitorowania.

 

W ramach przygotowań do projektu opracowano badanie ankietowe dot. zaawansowania polskich JST w zakresie wdrażania bliźniaków cyfrowych: https://www.interankiety.pl/f/5JBPXkdO. Uprzejmie prosimy o wypełnienie ankiety przez wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Te samorządy, które są zainteresowane udziałem w projekcie, prosimy o kontakt z Panią Weroniką Wesołowską, e-mail: weronika.wesolowska@pfr.pl

 

2. Narzędzia cyfrowe wspierające adaptację niebiesko-zielonej infrastruktury miejskiej do ekstremalnych zdarzeń pogodowych

 

Dzięki udziale w projekcie, którego inicjatorem jest Politechnika Gdańska, polskie samorządy mogą uzyskać dostęp do narzędzi cyfrowych, które pozwolą m.in. szybko zareagować na zjawiska pogodowe.

 

Celem projektu jest wyposażenie instytucji publicznych i decydentów w narzędzia cyfrowe wspierające adaptację niebiesko-zielonej infrastruktury miejskiej do ekstremalnych zdarzeń pogodowych. Przygotowanie naszych regionów i miast Morza Bałtyckiego na takie wydarzenia jest niezwykle istotne, a szczególnie obiecującą ścieżką jest wdrożenie odpowiednich niebiesko-zielonych strategii. Aktualnym problemem miast nie jest już brak wiedzy w tym zakresie. Problem polega na braku skutecznych narzędzi pozwalających lepiej wdrażać takie strategie i dostosować je do kontekstu lokalnego.

 

Narzędzia cyfrowe, takie jak interaktywne katalogi zielonej infrastruktury, platformy zarządzania danymi klimatycznymi czy modele prognostyczne, powinny być bardziej dostępne dla instytucji publicznych i planistów. Motywacją stojącą za projektem E-GreenCityConnect jest zapewnienie ulepszonych narzędzi cyfrowych oraz połączenie kilku miast i wykorzystanie ich różnych doświadczeń i dobrych praktyk w celu ulepszenia i dostosowania rozwiązań pilotażowych do różnych kontekstów miejskich.

 

Kontakt: dr inż. arch. Joanna Badach, Politechnika Gdańska; e-mail: joanna.badach@pg.edu.pl.

Osoby zainteresowane parterstwem w projekcie prosimy o wiadomość na adres:

projektystrategiczne@ug.edu.pl